Densytometria

Densytometria to badanie umożliwiające wczesne wykrywanie zmian zachodzących w tkance kostnej.

 

Podstawę do rozpoznania osteoporozy stanowi ocena gęstości mineralnej kości w obrębie szyjki kości udowej i kręgosłupa w części lędźwiowej (L1-L4) oraz ocena czynników ryzyka złamań.

 

Małe aparaty na przedramię lub piętę służą jedynie do badań przesiewowych. Nie stanowią podstawy do rozpoznania osteoporozy i tym bardziej do jej leczenia. Niekorzystny wynik takiego badania zawsze powinien być weryfikowany za pomocą badania gęstości mineralnej kości w obrębie kręgosłupa lub/i szyjki kości udowej, a także poprzez bezpośrednią rozmową z lekarzem specjalistą na temat różnych czynników wpływających na wytrzymałość kości.

Ultrasonografia

Korzystając z nowoczesnego aparatu Toshiba Aplio MX prowadzimy specjalistyczną diagnostykę ultrasonograficzną w Białymstoku.

 

Metoda USG pozwala na skuteczne i bezpieczne sprawdzenie stanu narządów wewnętrznych pacjenta. Wielkość, kształt i budowę narządu możemy zobaczyć dzięki wykorzystaniu w aparaturze fal ultradźwiękowych. Są to dźwięki o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla człowieka. Sonda, którą przykłada się do skóry pacjenta podczas badania, emituje ultradźwięki przenikające w głąb ciała, gdzie rozpraszają się i odbijają się od poszczególnych narządów. Obraz narządu powstaje z przetworzenia odebranych przez aparat fal odbitych od tkanek narządów. Obraz ten można zobaczyć na monitorze urządzenia i zarejestrować w jego pamięci.

 

Zapraszamy na dedykowaną stronę poświęconą badaniom USG.

Skip to content